Významná místa a osobnosti obce Hrdějovice a Opatovice

Významná místa a osobnosti

Fotogalerie - Zajímavá místa

• Kaple Panny Marie na návsi v Hrdějovicích, barokní stavba z poloviny 18. století, upravena 1876.
  • Poutní kaple Panny Marie Lurdské na Těšíně s léčivou studánkou z roku 1889.
  • Kaplička sv. Rocha z 18. století na křižovatce Těšínská a Hlubocká ulice.
  • ​Boží muka s plastikou od Milana Doubravy stojící na Figuře.
  • Opatovice, chráněná památková zóna, historická náves – jihočeské baroko.
  • Kaple Nejsvětější Trojice na návsi v Opatovicích z roku 1863.
  • Kaple sv.Jana Nepomuckého v Opatovicích

Pomníky obětem 20.století
  • Pomník obětem první světové války na návsi v Hrdějovicích.
  • Pomník letecké havárie 18. července 1924 od J.V.Duška, dnes umístěný západně od vsi při železniční trati směr Plzeň poblíž Českého Vrbného, připomíná smrt vojenských pilotů npor. Františka Křečana a por. Jaroslava Vondráška.

Přírodní památky
  • Orty, bývalý kaolinový důl severně od vsi.

Mezi známé osobnosti, které mají místo svého narození nebo pobytu v Hrdějovicích nebo Opatovicích jsou:
    Mates Aleš Ungar  (1622-1701) narozen v Opatovicích č.p. 1, syn Jiříka Ungara po usedlosti zvaného Benda, opat cisterciáckého řádu v klášteře Zlatá Koruna.
    Matyáš Blažek narozen jako Matěj Blažek (1844 Hrdějovice-1896 Brno), byl český jazykovědec, pedagog a spisovatel v oboru české mluvnice, stylistiky a dějin české literatury.
    František Mareš (1857 Opatovice-1942 Hluboká nad Vltavou), byl český filozof,senátor Národního shromáždění RČS. Byl dvojnásobným rektorem Univerzity Karlovy.

Jan Šulista (1869 Opatovice-1945 Praha). Vysokoškolský profesor na Univerzitě Karlově, autor učebnic němčiny i prózy.
    Adolf Träger (1888 České Budějovice dnes obec Hrdějovice-1965 dnes Hrdějovice) byl český akademický malíř.

• Zajímavostí je, že 22.dubna 1868 byl zasazen základní kámen gymnázia J.V.Jirsíka, který pochází z Opatovic.

• Osobnosti narozené ve 20.století
    Petr J.M. Bartoš (1939 Opatovice) univerzitní profesor ve Skotsku. Odborník v oblasti betonu a zdiva.
    Milan Doubrava (1946 Hrdějovice-2017 Strakonice) významný sochař a výtvarník.
    David Švec (1977 České Budějovice - první trvalý pobyt Hrdějovice) český klavírista a dirigent Národního divadla v Praze.
    Filip Novák (1982 České Budějovice - první trvalý pobyt Hrdějovice) český hokejový obránce, člen národního hokejového týmu, držitel KHL.
    Jan Kopečný (1989 České Budějovice - první trvalý pobyt Hrdějovice) český zpěvák a herec.

• Dále se mohou Hrdějovice a Opatovice pyšnit jako rodiště mnoha lékařů, pedagogů, ekonomů, právníků.
    Říká se, že kdo je "odkojen" na vodě ze studánky na Těšíně, dosáhne ve svém životě velkých úspěchů.

Nejen zajímavá místa a lidé jsou v našem katastru, ale odehrály se zde i zajímavé události. O jedné z nich se můžeme dočíst nhttp://severniceskobudejovicko.cz/?s=opatovic  v článku vraždy z roku 1889 u Opatovic.